Zvířata

Dudkovy námluvy

Jak je možné, že v Evropě žije pták, kterého jsou plné pastviny i louky, a přesto ho ve svém životě viděl v Čechách málokdo?Nebo Vy už jste viděli dudka chocholatého? Ptáčka, který se vyznačuje chocholkou na horní části hlavy, není snadné zahlédnout. Snad je to i proto, že pokud není dudek vzrušen (například při páření), má tuto ozdobu složenou vzadu na hlavě. Stává se tak méně nápadným. Ale spíše je to způsobeno tím, že je u nás zastoupen méně než v okolních zemích. Jednu dobu mu dokonce hrozilo v Čechách absolutní vymření. To se naštěstí trochu změnilo. Ale stále je u nás považován za velice ohrožený druh.

dudek

·        Dudek má zajímavý předmanželský život.
·        Po většinu roku žije každý dudek sám.
·        To se mění v období námluv.
·        Ty tak trochu připomínají námluvy lidské (alespoň ty z dob dřívějších).
·        Dudek si vyhlédne samičku.
–         Pak se jí snaží přilákat svým zpěvem a zjevem.
–         Ukazuje, jak je právě on krásně zbarven.
–         Nakonec samici přinese dárek v podobě potravy. Muži dříve nosili květiny. Jinak je to vše opravdu velice podobné.

Rodina pospolu vydrží jen krátce

Dudek hnízdí většinou v dutinách stromů. Samička naklade do hnízda v průměru pět vajíček, na kterých sama sedí. V tu dobu jí krmí partner. Když se po šestnácti dnech narodí ptáčata, opět je to jen na ní, aby je nakrmila. Ale jen na pár dní. Pak se k ní přidá partner.

·        Po dalších čtyřech týdnech už začínají být mladí dudci samostatní a krátce nato se rodina rozpadá.

pták

Dudek chocholatý je jediným zástupcem svého druhu. Dříve měl ještě blízkého příbuzného – dudka velkého, ale ten vyhynul v šestnáctém století. Jeho domovem byl ostrov Svatá Helena. Krom typické chocholky, je na dudkovi velice výrazný jeho zobák, který je úzký a na velikost jeho majitele velmi dlouhý. Má to pochopitelně svůj význam. Dudek se živí různým hmyzem, který vybírá z dutin stromů. Zajímavé je, že si dudka chocholatého jako národního ptáka vybral stát Izrael.