Hobby

Špenát, který neznáte. Zkusíte ho pěstovat?

Klasický listový špenát se vysévá brzy na jaře, o něco později se dá vysévat špenát, který můžete najít pod názvem popínavý, malabarský nebo indický. Tento druh je totiž velmi náchylný na namrznutí, proto ho stačí vysít v dubnu do nádob a až po 15. květnu sazeničky vysadit na záhon. Jelikož je to popínavá rostlina, nezbytně potřebuje oporu – stačí provázek, tyč nebo hůl. Tento špenát miluje slunce, čím více má tepla a slunce, tím rychleji roste. Samozřejmě, potřebuje i dostatek vody, proto je vhodné zakrýt povrch půdy přistýlkou.
dřevěná mísa

Vhodný na balkon

Protože je to docela zajímavá rostlina s pěknými listy, která nepotřebuje mnoho místa, klidně tento špenát můžete pěstovat i na balkoně, například v závěsné nádobě, přičemž výhonky budou převislé směrem dolů. Dá se dokonce pěstovat i v bytě, například na okně. Při pěstování v nádobě bude potřebovat přihnojení a pravidelnou zálivku.
listy špenátu

Odkud pochází?

Latinský název této rostliny zní Basella alba. Pochází z Asie, z evropských zemí ho nejvíce pěstují ve Francii. Jeho listy jsou bohaté na vitaminy A a B, vápník i železo. Nemají typickou špenátovou chuť, jsou šťavnaté a nakyslé. Čerstvé mladé lístky a vrchní výhonky můžete přidat do čerstvých zeleninových salátů nebo smoothie, vařené se používají stejně jako listy špenátu listového, nebo mangoldu. Listy mají srdcovitý tvar a světlezelenou barvu, odrůda 'Rubra' má listy a stonky vínově červenou.

Proč ho pěstovat?

K výhodám tohoto druhu patří, že ho lze pěstovat i v létě a listy neztratí křehkost. Z jedné rostliny získáte velké množství listů a výhonků, protože je můžete sklízet postupně až do podzimu a ony stále dorůstají. Dospělé rostliny bohatě kvetou od června do září bledými květy, širokými asi 1 cm. Z nich se vytvoří množství semínek, které si můžete usušit a použít na další rok na vysévání.